تبلیغات
برگ سبز

وبگاه تخصصی علوم کشاورزی

وبگاه تخصصی علوم کشاورزی

تبلیغات برگ سبز

موضوعات

لینک دوستان

آرشیو

تبلیغات برگ سبز

آمار

  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید ماه :
  بازدید كل :
  تعداد مطالب :
  تاریخ آخرین بروزرسانی :
  تاریخ آخرین بازید :

تبلیغات


روغن درخت جاتروفا … سوخت آینده سودان


از روغن درخت جاتروفا می توان سوخت زیستی به دست آورد که جایگزین سوخت های فعلی همچون بنزین و نفت خواهد شد. پس از جدایی منطقه نفت خیز جنوب سودان و با توجه به سازگاری این درخت با آب و هوای سودان، کشت جاتروفا و تولید سوخت از روغن آن به یک موضوع مهم در سودان تبدیل شده است.
با توجه به اینکه بعد از جدایی جنوب سودان این کشور ۷۵٪ از طلای سیاه خود را از دست داده است هم اکنون برای افزایش درآمد ملی از دانشمندان سودانی برای توسعه ی انرژی های جایگزین از درخت جاتروفا با تولید سوخت های زیستی، در مقادیر بیش از نیاز کشور، درخواست همکاری کرده است.
این دانشمندان موفق به کشف های جدیدی از عصاره این درخت نیمه بیابانی شده اند به گونه ای که جایگزین سریع و ایده آلی برای سوخت های فعلی می باشد.

به رغم اهمیت این درخت وتوانایی های منحصر به فردش برای مقابله با شرایط سودان،‌ تا بحال برای شهروندان معنایی جز استفاده برای درمان زخم ها ونیش مار نداشت.

کاربردهای گوناگون

این درخت ( بعضی اسم آن را درخت جادو یا معجزه نامیده اند) فوایدش در تولید نفت خلاصه نمی شود بلکه فواید دیگری مثل ساختن صابون، گلیسیرین، کودهای شیمیایی وبرگ وچوب فشرده را داراست وهمچنین در پزشکی برای درمان انواع سرطان ها استفاده می شود.

سؤالات زیادی درمورد این درخت وجود دارد واینکه آیا این درخت می تواند نیازهای نفتی را برآورده کند، سازماندهندگان این پروژه در پاسخ گفتند: این درخت به عنوان نویدبخش ترین محصول برای سوخت های زیستی سودان در مقادیر زیاد “که می تواند نیازهای کشور را بعد از چند سال پوشش دهد ” است.
آنها همچنین بر موفقیت های آزمایش های تحقیقاتی در تولید سوخت های زیستی از جاتروفا تاکید می کنند.
وزیر علوم وفناوری (عیسی بشری) آمادگی وزارتش را برای حمایت از پروژه وتسهیل تمام نیازها را اعلام کرد، وانتظار می رود تولید سوخت های زیستی در کاهش تقاضا برای سوخت های هیدروکربنی سهیم باشد.
او گفت: وزارتش با دانشمندان سودان برای ترویج صنایع سودانی تلاش خواهد کرد و افزود که پروژه جاتروفا درب جدیدی را برای سایر اکتشافات باز می کند.
مدیر کل مرکز ملی تحقیقات محمدجلال محمداحمد، حامی پروژه ملی سوخت های زیستی، موفقیت فاز اول این پروژه را تأیید کرد و به موفقیت همه نتایج آزمایش ها اشاره کرد.
او گفت: از اهداف این پروژه کاشت یک ملیون درخت جاتروفا در طول دوره ی فعلی وکاشت یک ملیارد درخت در طول شش سال است، همچنین این درخت بیش از ۲۵۰ میلی متر آب در طول سال نیاز ندارد ( یعنی با آب و هوای سودان سازگاری دارد.)
الجزیره نت تاکید کرد که این درخت در هر ۶ماه بین ۶ تا ۱۲ کیلو گرم بذر می دهد، که ۲۵٪ آن روغن است، و بقیه بذر برای کارهای پزشکی وساخت صابون و بعضی از انواع گلیسیرین و کود شیمیایی استفاده می شود.
مدیر شهرک تکنولوژی آفریقا در خرطوم با تأکید بر موفقیت کشت جاتروفا در کل سودان اشاره کرد که محصول این درخت بالاتر از همه انتظارات است.
و به الجزیره نت گفت: درخت هایی که بین ۴۰ تا۵۰ سال عمر دارند بذر نیم سالشان از ۸ کیلو گرم کمتر نیست.

نویسنده:داود نبی زاده

تبلیغات