تبلیغات
برگ سبز

وبگاه تخصصی علوم کشاورزی

وبگاه تخصصی علوم کشاورزی

تبلیغات برگ سبز

موضوعات

لینک دوستان

آرشیو

تبلیغات برگ سبز

آمار

  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید ماه :
  بازدید كل :
  تعداد مطالب :
  تاریخ آخرین بروزرسانی :
  تاریخ آخرین بازید :

تبلیغات


فرازی دیگر از جاتروفا


گونه جاتروفا با نام علمی Jatropha curcas از تیره  Euphorbiaceae درختچه ای است سریع الرشد، دائمی، به  ارتفاع 3تا حداکثر 6  متر دارای تنه صاف خاكستری رنگ بوده و شیرابه دار می باشد. برگها قلبی شکل،پهن ساده یا زاویه دار، در حاشیه اغلب موجدار  به رنگ سبزروشن ، میوه در حالت رسیده زرد و حاوی 3 الی 4 دانه ، دانه های براق سیاه و سفید می باشد . عمر باردهی اقتصادی این گیاه 40 سال می باشد ولی بعضا پایه هایی با سن 60 سال هم دیده شده که تا 12 کیلوگرم در سال هم دانه تولید می کنند.


جاتروفا گونه ایست ویژه مناطق گرمسیری دنیا،  این گیاه به سرما بسیار حساس بوده و بعد از 5 ساعت باقی ماندن در دمای c°0 از بین می رود، جاتروفا در انواع خاكهای  مختلف رشد می كند . این گونه در خاكهای تخریب یافته ، شنی ، سنگریزه دار یا لومی كه حاوی مواد معدنی خوب باشند ، رشد می كنند . این گیاه در خاكهای خشك و فقیر نیز رشد خوبی دارند . نیاز بارندگی به میزان های متفاوت از 250 تا ۵۰۰ میلیمتر در منابع مختلف اعلام شده است. این گیاه در برابر قارچ ها و حشرات مقاومت می کند و به آفت کش شیمیایی نیازی ندارد زیرا خود گیاه دارای این خواص است. جارتروفا در زمین های خشک و لم یزرع نیز قابل رویش دارد است و کشت آن زیانی به زمین های حاصلخیز وارد نمی کند.

تمام آزمایش‌ها هم در باره این گیاه انجام شده و درواقع هیچ نکته مبهمی وجود ندارد، مراحل مربوط به آنالیز روغن به‌دست آمده هم در حال انجام است. انتظار می‌رود با حمایت دولت و مسئولان بتوانیم در 3 سال آینده نخستین پروژه چند هزار هکتاری توسعه جاتروفا را به اجرا درآوریم. بد نیست بدانید عربستان، بحرین، عمان، قطر، اردن، دوبی و حتی عراق در این زمینه فعالیت‌های شتابنده‌ای را شروع کرده‌اند؛ بنابراین ما نباید در این خصوص از سایر کشورها عقب بمانیم.

   نام این گیاه جاتروفا است.سالیان سال است که  از دانه های روغنی برای تولید سوخت خودرو در کشور های مختلف استفاده میشود. حتما این موضوع را قبلا هم شنیده اید که سهم قابل توجهی از سوخت خودروها را در برخی کشورها روغن دانه های روغنی از قبل سویا ذرت افتابگردان و غیره تشکیل میدهند. ولی استفاده از این مواد ستم به مواد غذایی موردنیاز انسانهاست و از طرفی باعث میشود آب کشاورزی و نیز  سطح زیر کشت وسیعی از اراضی قابل کشت کشاورزی برای تولید سوخت اشغال شود. همچنین این موضوع به شدت مورد اعتراض سازمان جهانی غذا است.

گیاه جاتروفا گیاهی است فوق العاده سمی و پر انرژی و با درصد روغن فراوان که اتفاقا به هیچ عنوان امکان کاربرد خوراکی نداشته و از همه مهمتر در زمینهایی قابل کشت بوده که سایر گونه های کشاورزی خوراکی قابلیت کشت مناسبی ندارد و به اصطلاح در زمینهای لم یزرع قابل استحصال میباشد. ضمنا این گیاه حدود 50 سال طول عمر دارد و نکته جالب اینکه مانند گاو که از همه اجزای آن میتوان سود برد این گیاه نیز علاه بر روغن سوختی(بیودیزل) از تفاله های آن برای تولید سموم آفت کش طبیعی و نیز کود گیاهی میتوان تولید کرد.

دانه های جاتروفا حدودا 40% روغن داره. روغن به دست اومده در هکتار جاتروفا 10 برابر بیشتر از روغن ذرت و 4 برابر بیشتر از روغن سویاست. تمام این خصوصیات جاتروفا رو به عنوان یه سوخت زیستی با صرفه مطرح می کنه. حالا قبول دارید که اسم این گیاه را معجزه طبیعت بنامیم؟واقعا که خداوند فکر همه جوانب زندگی بشری را از قبل پیش بینی کرده.کاش بفهمیم تحقیق کنیم و استفاده کنیم و به دیگران هم بیاموزیم و کمک کنیم و شکر گزار باشیم

ارزش علم به انتشار و استفاده عملی از آن در جهت خدمت به انسانها میباشد.انتشار این مطلب ممکن است باعث دسترسی افرادی به آن شود که امکانات عملی برای ایجاد و اجرای این فعالیت را داشته باشند.

نیاز جامعه جهانی به روغن جاتروفا 
برآوردهای جهانی نشان می‌دهد تا سال2015 در جهان 44میلیارد تن سوخت فسیلی مصرف می‌شود. این در حالی است که دانشمندان برجسته انرژی معتقدند این حجم سوخت از هر نظر به‌ویژه از نظر انتشار حجم عظیم CO2 که از این طریق وارد جو کره‌زمین خواهد شد برای جامعه جهانی مشکل‌ساز می‌شود. از این رو، تلاش جهانی براین است که حداقل 10درصد این سوخت از طریق روغن جاتروفا تهیه شود. با این حساب حداقل به 4میلیارد تن روغن جاتروفا نیاز داریم؛ این در حالی است که امروزه تولید روغن جاتروفا در جهان 900هزار تن است.

قابلیت کشت درخت جاتروفا و سازگاری باشرایط اقلیمی ایران :
ایران اقلیم‌های متفاوتی دارد ازجمله جنوب ایران، تروپیکال خشک و بیابانی است. خوشبختانه جاتروفا گونه‌ای است که به ‌آب شیرین نیاز ندارد و می‌تواند در اراضی فقیر و شرایط سخت اقلیمی مثل جنوب ایران با تحمل شوری خاک رشد کند.جاتروفا درعرصه‌ای به مساحت 5/1 هکتار به‌صورت آزمایشی کشت شد. این گیاه تابستان سخت را که در مواردی درجه حرارت به 51 درجه هم رسید پشت سر گذاشت. الان نهال‌های جاتروفا به بار نشسته و بذر قابل قبولی تولید کرده است.

نویسنده:داود نبی زاده

تبلیغات