تبلیغات
برگ سبز

وبگاه تخصصی علوم کشاورزی

وبگاه تخصصی علوم کشاورزی

تبلیغات برگ سبز

موضوعات

لینک دوستان

آرشیو

تبلیغات برگ سبز

آمار

  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید ماه :
  بازدید كل :
  تعداد مطالب :
  تاریخ آخرین بروزرسانی :
  تاریخ آخرین بازید :

تبلیغات


گزارش : تولید بنزین از گیاه جاتروفا در گنبدکاووس


سرمایه گذاران بخش خصوصی استان گلستان قصد دارند نخستین واحد کشت و صنعت و پالایشگاه سوخت زیستی«بیودیزل» با استفاده از گیاه جاتروفا را بسازند.
به نقل از روزنامه ایران، برای این پالایشگاه که نخستین سوخت «بیودیزل» کشور یا سوخت سبز را در گنبدکاووس تولید خواهد کرد موافقت وزارت صنایع اخذ شده است.
حسین ابراهیمی معاون تشکیل، توسعه و نظارت بر تعاونی های اداره کل تعاون استان گلستان گفت: این واحد صنعتی توسط بخش خصوصی و در قالب تعاونی فراگیر درمدت دو سال راه اندازی خواهد شد و درحال حاضر تمام مقدمات مکان یابی و مجوزهای لازم از صنایع را گرفته است. وی افزود: این طرح 650 میلیارد ریال منابع ریالی نیاز دارد که در قالب تسهیلات تعاونی های فراگیر اعتبار دریافت خواهد کرد تا به تولید 60 میلیون لیتر سوخت بیودیزل بپردازد. 

ابراهیمی بیان داشت: بیودیزل در دنیا عمدتاً از ذرت، سویا، کلزا، آفتابگردان و دانه های روغنی دیگر تولید شده است اما در این طرح از جاتروفای کاشته شده در اراضی فقیر و غیرقابل کشت استفاده می شود. معاون اداره کل تعاون گلستان با بیان اینکه درصورت موافقت منابع طبیعی، 10 هزار هکتار از منابع طبیعی شهرستان گنبدکاووس برای کشت این گیاه در نظر گرفته شده است، گفت: کاشت این گیاه که از کشور هند به استان آمده به احیای بیابان های گنبدکاووس می انجامد و سطح زیرکشت و امنیت غذایی را تهدید نخواهد کرد. مجتبی انوری به عنوان یك سرمایه گذار از تلاش 20 ماهه برای راه اندازی طرح خبر داد و گفت: برای نخستین بار مجوز این طرح در وزارت صنایع صادر شده است. وی با اشاره به اینکه شروع به کارطرح به دخیل شدن مردم بستگی دارد، افزود: این طرح براساس تعاونی های فراگیر شکل گرفته که 70درصد آن را 3 دهک پائین جامعه و 30 درصد بقیه را سرمایه گذار تامین می کند و اداره تعاون استان و شهرستان برای شناسایی افراد دارای شرایط و آشنایی آنها با مقوله تعاونی فراگیر قول مساعد داده اند. این سرمایه گذار اضافه کرد: طرح مذكور در کل 90 میلیارد تومان هزینه دارد و 75درصد ماشین آلات آن در ایران ساخته خواهد شد.
انوری تصریح کرد: از آنجایی که این پالایشگاه، سوخت گیاهی دارد مضرات زیست محیطی و آلودگی آبهای زیرزمینی را در پی نخواهد داشت.
به گفته وی، تولید سوخت بیودیزل، در کشورهای هند، چین، مصر، تایلند، ویتنام، اندونزی، برزیل، اردن و عربستان به صورت پایلوت درحال انجام است و فقط درکشورهند چند میلیون هکتار به کشت این گیاه اختصاص داده شده است. وی اضافه کرد: از امتیازات ویژه این سوخت بالابودن درجه اکتان، پائین بودن گوگرد و بالابودن محتوای اکسیژن است که در مجموع احتراق فوق العاده ای در خودرو ایجاد می کند و این سوخت یک سوخت فسیلی نیست بلکه یک سوخت زیستی محسوب می شود. مجوز تاسیس ساخت پالایشگاه سوخت بیودیزل در شهرستان گنبدکاووس در سوم مرداد ماه امسال از سوی وزارت صنایع و معادن صادر شده است.

نویسنده:داود نبی زاده

تبلیغات